sobota 11. března 2023
V tomto městečku se po staletí snoubil živel křesťanský i židovský, český i německý, světácký i usedlý a žili zde obyvatelé urození a nemajetní. Zde dějiny otiskly snad všechna dějinná traumata střední Evropy. Není proto vůbec jednoduché nastolit dějinný smír…
Das Projekt Hindle wurde mit finanzieller Unterstützung des Deutsch-Tschechischen Zukunftsfonds realisiert.
Poběžovice v proměnách 20. století
I přes mrazivé počasí se na komentované prohlídce města Poběžovice sešlo 11. března na 50 zájemců (Čechů a Němců). Exkurze se konala pod vedením historičky Kristýny Pinkrové, iniciátorky projektu Hindle, který se snaží připomínat soužití Čechů a Němců na bavorsko-českém pomezí s důrazem na moderní dějiny. Posluchači se během prohlídky seznámili s klíčovými osobnostmi a událostmi Poběžovic/ Ronšperku během posledních sto let.
Na pozadí současné podoby Poběžovic před účastníky akce ožívaly pestré i rozporuplné obrazy pestrého meziválečného městečka obývaného více národnostmi a kulturami. Němými svědky představovaných událostí všem byly budovy dosud neochvějně stojící (kostel sv. Panny Marie), přestavěné (dům A. Langshura, č. p. 8), zpustošené (zámek a jeho okolí) nebo vlivem historických událostí pozapomenuté (německá část hřbitova, kasárna PS).
Bouřlivé dvacáté století, které podobu města i složení jeho obyvatel zásadně proměnilo, již pominulo i se „svými válkami, odsunem a železnou oponou“. Dnešek před každého z nás klade řadu nových výzev a otázek. Uvědomění si vlastních kořenů a odpovědnosti k místu, v němž žijeme, nám může být v současné zjitřené době dobrým průvodcem. Stejně jako motto posledního zastavení exkurze, Zen zahrady Míru: „Vytvořeno s úctou a láskou k domovu, která sahá daleko za hranice. Zejména ty lidské.“
Celou akci skvěle tlumočila Marcela Řezníčková, velké poděkování patří Evě Vondrašové z Městského úřadu Poběžovice za zpřístupnění kostela a kaple, Jitce Molnárové za otevření infocentra a Vinotéce Poběžovice, kde jsme mohli v dalších diskusích v teple pokračovat. Projekt Hindle, jehož byla exkurze součástí, finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti.
Mgr. Kristýna Pinkrová
Chodsko žije!, spolek pro kulturu a rozvoj
Na malé ohlédnutí se můžete podívat na našem Youtube kanálu nebo FB Chodsko žije!
Těšíme se na vaší účast!
Za podpory
Projekt HINDLE se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
Das Projekt Hindle wurde mit finanzieller Unterstützung des Deutsch-Tschechischen Zukunftsfonds realisiert.
Garant projektu
Kristýna Pinkrová
kristyna.pinkr@gmail.com
+420 778 493 101
Další projekty: Hindle, Chodský ornament, Pozor hranice!, Velká válka, Příběhy pošt, Dudáci a vlčí hlavy